V spolupráci s dopravcami župa upraví grafikom a autobusy budú premávať vo „medzisviatkovom režime“.

Tým sa zredukuje počet spojov, no zachová sa obslužnosť všetkých obcí v kraji. Župa zároveň zavedie počas tejto doby bezplatné cestovanie, aby sme zamedzili akýmkoľvek kontaktom občanov so šoférmi pri kupovaní lístka,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Nástup a výstup cestujúcich bude umožnený iba cez zadné dvere autobusu a bude obmedzená možnosť používania sedadiel v bezprostrednom okolí šoféra. Samozrejme pevne veríme, že občania dopravu zdarma nebudú považovať za príležitosť na výlety či návštevy. Toto rozhodnutie slúži výhradne na ochranu vodičov a cestujúcich.

Tiež platí, že do žiadneho autobusu prímestskej dopravy, ani do žiadnej organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja nesmie vstúpiť osoba bez ochrany dýchacích ciest resp. bez prekrytia tváre. Ak teda občan odmietne toto nariadenie dodržať, vodič autobusu je oprávnený nepokračovať v jazde a a dokonca môže privolať policajnú hliadku.

 

ÚRAD TTSK – OBMEDZÍ PRÍTOMNOSŤ ZAMESTNANCOV NA PRACOVISKU
Pre obdobie najbližších dvoch týždňov tiež prichádza v budove Úradu TTSK k redukcii počtu prítomných zamestnancov na pracovisku na minimum, približne na 20 percent. Priamo na Úrade zostanú prioritne riadiaci pracovníci. Plne zachované bude krízové riadenie. Pre zamestnancov, ktorí zostanú doma, bude platiť špeciálny pracovný režim.

„Budú vykonávať všetky riadne pracovné povinnosti, ktoré je možné zvládať z domáceho prostredia. Tiež budú k dispozícii na výpomoc tým zamestnancom, ktorí zostanú pracovať na úrade. Všetka agenda sa bude naďalej dať vybaviť telefonicky, mailom, či prostredníctvom elektronických služieb,“ upresnil župan Jozef Viskupič.

Na úrade zároveň prestáva fungovať otvorená podateľňa. Pre zásielky je zvonka priamo na budove Úradu TTSK pripravená schránka. Občanov tiež vyzývame, aby čo najviac agendy riešili elektronickou formou – elektronickým podaním, keďže trnavská župa poskytuje mnoho elektronických služieb (nájdete na našom webe www.trnava-vuc.sk).

 

SOCIÁLNE ZARIADENIA ŽUPA ZABEZPEČILA PRIORITNE
Domovy sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti župy dostanú v priebehu pondelka prvých 1100 respirátorov, ktoré župa zabezpečila pre najohrozenejšiu skupinu zamestnancov.

 

LEKÁROM POMOC AJ NAD RÁMEC
TTSK aktuálne čaká na ochranné pomôcky, ktoré pre ambulantných lekárov v kraji, v súlade s rozhodnutím Ústredného krízového štábu, má zabezpečiť ministerstvo zdravotníctva, prostredníctvom Štátnych hmotných rezerv (ŠHR). Nad rámec tejto avizovanej pomoci, trnavská župa predbežne zakontrahovala ochranné rúška a respirátory v celkovej hodnote takmer 1 milión eur. Keďže ide o vysoko nedostatkový tovar, župa sa v týchto dňoch snaží získať čo najviac ochranných prostriedkov pre prioritné subjekty v Trnavskom kraji.

„Keďže štát nezabezpečil ochranné prostriedky, my sa denne snažíme do kraja získať rúška či respirátory najmä pre naše sociálne zariadenia, lekárov, lekárnikov či vodičov prímestských autobusov,“ zdôraznil Viskupič.

O pomoc požiadalo trnavského župana Jozefa Viskupiča aj družstvo neštátnych zdravotníckych pracovníkov Aesculap, ktoré zabezpečuje upratovacie služby aj hygienické potreby  v Mestskej poliklinike v Trnave – tá poskytuje zdravotnú starostlivosť obyvateľom mesta, ale aj širokému okoliu (až 15 spádových obcí ležiacich na území TTSK).  „Vzhľadom na závažnosť epidemiologickej situácie  na Slovensku sme sa rozhodli v plnej miere pomôcť a poskytneme mimoriadnu dotáciu na zabezpečenie zvýšeného množstva dezinfekčných a čistiacich prostriedkov, tiež na ochranné rúška a pomôcky,“ poznamenal J. Viskupič.


.
Toto je čítané

Vedúca sestra vnútorného lekárstva Fakultnej nemocnice AGEL Skalica Katarína Filípková získala ocenenie

Aj tento rok si pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a pôrodných asistentiek…

20 rokov