Už tradične patrí druhá júnová sobota v kalendári Moravsko-slovenského bežeckého pohára Záhoráckemu maratónu v Senici. V sobotu 11. júna sa uskutoční už 33. ročník maratónskych pretekov a po 18-ty krát sa pobeží aj polmaratónska trať.

Ilustračné foto

Tento ročník štartuje dopoludnia o 10:00 hodine – výstrel zo štartovacej pištole bude počuť opäť z parkoviska pred senickou športovou halou na Továrenskej ulici. Trať Záhoráckeho maratónu sa vinie krásnym prostredím borovicového lesa, ktorý je pre Záhorie typický a športovci práve preto majú tieto preteky vo veľkej obľube.

Maratónci pobežia trať zo Senice cez borovicový les do Šaštína–Stráží a späť, polmaratónci budú mať obrátku po 10 a pol kilometri priamo v chládku borovíc. Aj preto tieto preteky dostali podtitul „Beh s vôňou lesa“.

Záhorácky maratón si vďaka perfektnej organizácii získava stále viac a viac priaznivcov. Aj tento rok si organizátori, ktorými sú mesto Senica, Šaštín-Stráže a obec Borský Mikuláš, pripravili pre účastníkov viaceré prekvapenia. Pre prvých 300 registrovaných je pripravený sponzorský balíček, ktorého súčasťou bude funkčné tričko s motívom pretekov. A na pretekárov, ktorí úspešne dobehnú do cieľa, čaká vkusná účastnícka medaila.

Prostredníctvom online registrácie sa prihlásilo zatiaľ viac ako 170 pretekárov. „Čo nás najviac teší je, že sa opäť zvýšil počet domácich účastníkov. Do dnešného dňa sa ich prihlásilo už 39,“ vyratúva riaditeľ trate Jaroslav Kubíček. Online registrácia je možná do 3. júna za zvýhodnené štartovné, následne sa budú môcť pretekári registrovať v deň konania maratónu. Pravidelných účastníkov odmeňujú organizátori polovičným štartovným. Za „verného maratónca“ sa považuje každý účastník, ktorý v Senici dokončil 15 a viac pretekov v disciplíne maratón. „Takýmto účastníkom prihláseným na tohtoročný maratón je aj 72-ročný Štefan Polc. Ten zrejme ako jediný štartoval aj na úplne prvom ročníku Záhoráckeho maratónu v roku 1989,“ spomína Jaroslav Kubíček. „Verných účastníkov však príde tento rok oveľa viac. Spomenúť možno Jaroslava Pavlackého, ktorý na Záhoráckom maratóne pobeží už po 25-ty krát a celkovo má nabehaných viac ako 300 maratónov,“ dodáva riaditeľ trate.

Bežecké podujatia majú v Senici už roky stále miesto a tešia sa čoraz väčšej obľube. Okrem Záhoráckeho maratónu sa tu beháva aj tradičný Silvestrovský beh a pred pár rokmi bol oprášený aj Beh vďaky so štartom v Senici a cieľom v Prietrži pri Pamätník SNP u Rehušov.

Či sa podarí niektorému z tohtoročných účastníkov prekonať traťový rekord pretekov, ktorý ešte v roku 1996 vytvoril Ondřej Němec z Prusinovíc s časom 2:23:59 h, sa dozvieme už čoskoro – v sobotu 11. júna!

Pozývame všetkých športových priaznivcov, aby prišli bežcov povzbudiť či už na štart, či pri dobehu do cieľa pretekov pri športovej hale na Továrenskej, alebo na rôznych miestach pozdĺž samotnej trate, kde budú športovcov povzbudzovať bubeníci zo skupiny Maribondo bubnovou šou.

Informuje mesto Senica na svojom webe.


.

Lapková patrola