Betlehemské svetlo sa po pandémii opäť roznesie aj na Záhorí. Po dvojročnom symbolickom prenášaní svetla roznesú skauti tento symbol nádeje do viac ako 300 železničných zastávok a staníc vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

Už po 33-krát si ľudia po celej krajine budú môcť odpáliť plamienok Betlehemského svetla a vziať si ho do svojich domovov. Slovenskí skauti ho vlakmi prenesú do väčšiny miest a obcí, odkiaľ si ľudia budú môcť na rôznych miestach (námestia, kostoly a podobne) Plamienok odpáliť.

„Aj tento rok je nám cťou byť súčasťou Betlehemského svetla. Symbol nádeje, pokoja, mieru a lásky sa aj prostredníctvom našich vlakov roznesie do miest a obcí po celom Slovensku, a to už 33. rok po sebe,“ povedal Roman Koreň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Tulaj december 2023

Na Slovensko Plamienok dorazil v sobotu 10. 12. 2022 a slovenskí skauti ho posunuli ďalej našim susedom hneď nasledujúci deň. Vlakový rozvoz Betlehemského svetla po Slovensku sa bude konať 17. 12. 2022. Počas jedného dňa tak skauti odpália Plamienok na viac ako 300 železničných staniciach a zastávkach, na ktorých budú jednotlivé vlaky zastavovať, aby tak svetlo preniesli do každého kúta Slovenska. Prvé vlakové spojenia, ktoré odštartujú betlehemskú štafetu, vyrážajú z Bratislavy už skoro ráno. Poslednou zastávkou je Bardejov, najvýchodnejšou železničnou stanicou je zasa Stakčín.

Spolu 23 vlakov ZSSK prenesie Plamienok od západu po východ a od severu po juh krajiny. Na Záhorí to budú tieto vlaky:

  • Os 2010 (Bratislava 9:27 – Kúty 10:43)
  • Os 2414 (Kúty 11:02 – Skalica 11:30)
  • Os 2417 (Skalica na Slovensku 12:31 – Senica 13:28)
  • Os 2619 (Senica 13:30 – Trnava 14:24)

Betlehemské svetlo sa pomocou skautov dostane aj do obcí bez vlakového spojenia, ako aj do nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti. Budú ho rozdávať veriacim na predvianočných svätých omšiach, bohoslužbách a pobožnostiach, doručia ho aj na pomyselnú strechu Slovenska, na Lomnický štít. Aj vďaka slovenským skautom svetlo tradične putuje tiež cez celé Poľsko, pobaltské krajiny na sever a východ Európy.

Aj tento rok si môžete na interaktívnej mape, ktorú skauti každý deň aktualizujú, vyhľadať miesta, kde bude Svetlo v rámci krajiny dostupné.


.

Trnavské rádio Tak akorát 2024