V Bratislavskom kraji sú environmentálna výchova, vzdelávanie a osveta etablované už niekoľko desaťročí. Súčasná situácia si však žiada intenzívnejší a systematickejší prístup, ktorý spočíva okrem iného v definovaní obsahu a zabezpečení podpory pre fungovanie komplexnej a funkčnej siete environmentálno-vzdelávacích centier.

Keďže aktivity a náplň environmentálneho vzdelávania nie sú na základných a stredných školách dostatočne komplexne podchytené, rozhodol sa BSK túto medzeru vyplniť.

  • Vydal publikáciu Enviroprogramy, ktorá slúži žiakom a študentom rôznych etablovaných organizácií v regióne a prispieva k zlepšeniu povedomia o ochrane prírody.

„V čase, keď všade okolo nás počúvame o znečisťovaní vody, pôdy, ovzdušia, klimatických zmenách, uhlíkovej neutralite, pasívnych domoch a recyklovaní odpadov, by nám mala publikácia Enviroprogramy pomôcť zorientovať sa v tejto problematike. Verím, že si z nej vyberiete čo najviac zo starostlivo usporiadaných programov a že sa naše deti popritom niečo naučia, zabavia sa a odnesú si domov dobrý pocit z príjemne strávených chvíľ v peknom a zdravom prostredí,“ uviedol Juraj Droba, predseda BSK.

Plocha draka Knihy.Zahori

Slávnostný krst brožúry Enviroprogramy sa uskutočnil vo štvrtok (16.3.) v ekocentre v stupavskom parku za účasti podpredsedu BSK Michala Saba a primátora mesta Stupava Petra Novisedláka.

 

Vybrali sme 15 organizácií a zariadení, ktoré majú dlhodobé skúsenosti s environmentálnou výchovou a tiež dobrú odozvu v školách. Tu však nekončíme, s radosťou pridáme aj ďalšie a úrad BSK je otvorený rozširovaniu. Bude to potrebné, keďže žijeme v dobe, ktorá prináša veľa výziev,“ uviedol Michal Sabo, podpredseda BSK.

Vznik brožúry bol inšpirovaný návštevou lesnej školy – Waldschule vo Viedni, kde prevádzkovatelia z oddelenia životného prostredia mesta Viedeň odprezentovali zamestanancom BSK podobný materál, ktorý vydávajú každoročne pre základné školy už 20 rokov. Zaujímavým zistením bolo aj to, že v meste Viedeň žije mnoho detí, ktoré pred návštevou lesnej školy nikdy v lese neboli a nezažili bližší kontakt s prírodou.

Celá brožúrka je rozdelená do jednotlivých tém, z ktorých si môžu školy jednotlivo vybrať buď komentované vychádzky, prednášky na školách alebo v teréne. Sú tu aj odkazy na zvyšovanie kvalifikácie pre pedagógov v rámci rôznych vzdelávacích okruhov ako napríklad inovačné vzdelávanie, program ďalšieho vzdelávania, učiteľ v akcii a podobne. K dispozícií sú aj popisy vzdelávacích materiálov v oblasti environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety. Brožúra je určená predovšetkým pre učiteľov základných a stredných škôl, pričom sú všetky programy prehľadne zatriedené.

Druhú časť brožúrky tvorí jednoduchý kreslený návod ako aj nedospelí dokážu ovplyvňovať rozvoj a smerovanie svojho mesta v oblasti klimatických zmien, komunitných, susedských a občianskych aktivít. Brožúrka bude distribuovaná v marci a apríli 2023 na všetky základné s stredné školy v bratislavskom kraji. Pri väčšom záujme je možnosť zaslania zdarma aj poštou.

Objednávky posielajte na e-mail rudolf.bridzik@region-bsk.sk.


.
Toto je čítané

Muž v Holíči mieril na autá dlhou airsoftovou zbraňou

Na hlavnom ťahu medzi mestom Holíč a hraničným priechodom s Českou republikou…

BM: Ustekana sobota