V čase krízy, vysokej inflácie a rastúcich úrokov na hypotekárnych úveroch môžu byť úspory veľkou výhodou. Vytvorená finančná rezerva vám pomôže zvládnuť výdavky v prípade vzniku nepredvídateľných situácií aj zrealizovať plánované veľké jednorazové nákupy či investície.

Posledné roky nám ukázali, že dostať sa do krízy je možno jednoduchšie a rýchlejšie, ako sme si dokázali predstaviť. Najskôr pandémia a teraz vojna majú za následok okrem iného aj dramatický nárast cien v podstate všetkého, čo je pre človeka nevyhnutné. Krízy majú však aj pozitívny vplyv. Učia k väčšej zodpovednosti. Ukazujú, že ak sa máme dnes dobre a nič nám nechýba, mali by sme to využiť a myslieť aj na to, čo bude zajtra, o rok či o 10 rokov. A k tomu nám pomáha sporenie.

V dnešnom článku prezradíme, ako dokážete vďaka dobrému sporiacemu účtu zvládať náročné obdobia aj aké výhody v sebe ukrýva sporiaci účet pre podnikateľov.

Krátkodobé či dlhodobé sporenie?

Pri výbere vhodného sporiaceho produktu je potrebné stanoviť si ciele sporenia. A najmä jeho predpokladanú dĺžku. Vo všeobecnosti rozlišujeme krátkodobé sporenie do 3-5 rokov, strednodobé sporenie na 5-10 rokov a dlhodobé sporenie nad 10 rokov.

Medzi najčastejšie ciele patria štandardne:

  • Krátkodobé sporenie na dovolenku, na menšiu hnuteľnú vec,…
  • Krátkodobé až strednodobé sporenie na vytvorenie si finančnej rezervy
  • Krátkodobé až strednodobé sporenie na auto, rekonštrukciu nehnuteľnosti
  • Strednodobé až dlhodobé sporenie pre deti – na ich osamostatnenie sa, na štúdium, na svadbu,…
  • Dlhodobé sporenie dôchodok

Pri sporení nad 5 rokov je vhodné rozmýšľať o investovaní do fondov, ktoré majú spravidla vysoké zhodnotenia a dlhý časový horizont eliminuje riziká poklesu hodnoty investície. Pri krátkodobých sporeniach je možné využiť produkty s vysokou mierou likvidity a minimálnym alebo žiadnym rizikom, že o časť svojich peňazí prídeme.

Ideálnymi sú najmä termínované vklady alebo rôzne sporiace účty. Ich výhodou napríklad je, že sú kryté štátom a o vložené peniaze do výšky 100 000 eur, ani o dohodnutý úrok, neprídete, ani keby došlo ku krachu banky.

Sporenie pre pohodovú budúcnosť

Platí, že vždy je lacnejšie kupovať z nasporených zdrojov ako z úverových. Základom je mať ušetrenú finančnú rezervu, ktorá nás ochráni v prípade neplánovaných výdavkov alebo v prípade nepríjemných životných situácií. Napríklad, keď potrebujeme vymeniť chladničku, pretože stará sa pokazila, keď potrebujeme kúpiť drahú súčiastku do auta alebo keď prídeme o zamestnanie. Finančná rezerva by mala byť minimálne vo výške troch našich príjmov, ideálne šiestich. Zároveň je dobré, aby bola finančná rezerva v prípade potreby ihneď k dispozícii. Na tvorbu finančnej rezervy sú vhodné napríklad sporiace účty.

Sporenie na sporiacich účtoch je veľmi jednoduché a pohodlné. Sami si zvolíte sumu, ktorá vám bude pravidelne odchádzať z vášho bežného účtu na sporiaci účet. Vkladať môžete samozrejme aj nepravidelne, napríklad, keď dostanete v práci prémie, keď sa vám podarí niečo predať, prípadne zdediť. Ďalšou možnosťou je, posielať si na sporiaci účet peniaze z každej zrealizovanej platby.

Ak sa rozhodnete vyskúšať sporiaci účet eMax Plus od mBank, zriadiť si bez poplatku môžete až 4 účty, ktoré si môžete nazvať podľa vlastného uváženia. Napríklad podľa cieľov, na ktoré má sporenie na danom účte slúžiť. Dovolenka, Auto, Rezerva,… Vedenie účtov, rovnako ako aj ich zrušenie, sú v mBank taktiež bez poplatkov a bez viazanosti.

Ešte viac možností a vyššie úročenie ponúka mSporenie k účtom mKonto a mKonto #navlastnetriko. Zvoliť si môžete až 8 cieľov a 4 spôsoby sporenia:

  • pevnou sumou
  • percentom z každej realizovanej platby
  • zaokrúhľovaním realizovaných platieb
  • trvalým príkazom s konkrétnou sumou

Atraktívny je tiež sporiaci účet pre podnikateľov

Výrazne menej sa hovorí o sporiacich produktoch pre podnikateľov. Možno ste netušili, že existujú aj podnikateľské sporiace účty. Aj tie slúžia na splnenie stanovených cieľov. Napríklad na nové zariadenie do podniku, ale napríklad aj na zaplatenie dane z príjmu.

Vo svojej ponuke ho má aj mBank. Sporiaci účet pre podnikateľov eMax Biznis je bez viazanosti, bez minimálneho vkladu aj bez potreby minimálneho zostatku. Jeho zriadenie aj vedenie je bez poplatku, rovnako tak ako všetky prichádzajúce platby a jedna vnútrobanková odchádzajúca platba. On-line prevod peňazí medzi eMax Biznis a bežným podnikateľským účtom v mBank je rovnako bez poplatku.


.

Labková patrola