Konferencia biskupov Slovenska nedávno oznámila, že slávnosť blahorečenia Božieho služobníka Jána Havlíka sa uskutoční v sobotu 31. augusta 2024 v Šaštíne. Zástupcom Svätého Otca Františka na slávnosti bude prefekt Dikastéria pre kauzy svätých, kardinál Marcello Semeraro. Vatikánsky štátny sekretariát o tom informoval bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského.

“Ján Havlík sa tak stane ďalším svedkom z obdobia prenasledovania Cirkvi komunistickým režimom, ktorého mučeníctvo Cirkev oficiálne uznala. Už teraz pozývam všetkých, osobitne veriacich zo Slovenska a členov vincentínskej rodiny, aby prišli spolu s nami prežiť slávnosť blahorečenia,” uviedol arcibiskup Zvolenský.

Fest Fiesta 2024

Ján Havlík, rodák z Duboviec, bol bohoslovcom Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul. Zomrel v roku 1965 ako 37-ročný na následky mučenia v komunistických väzniciach. Pápež František schválil 14. decembra 2023 dekrét o mučeníctve Jána Havlíka CM in odium fidei, teda z nenávisti k viere, čím rozhodol o tom, že bude blahorečený. Slovenská provincia Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul začala prípravy na slávnosť blahorečenia ešte v januári. V týchto dňoch vytvorila prípravný tím, v ktorom budú zástupcovia rehole, arcidiecézy a ďalší jednotlivci a dobrovoľníci z celého Slovenska i zahraničia.

Zdroj: TK KBS

Článok vyšiel v partnerskom týždenníku Záhorák


.
Toto je čítané

Trnavskej župe sa darí dobre hospodáriť, dlh sa postupne znižuje

 V stredu (15.5.) bolo na programe 12. riadne zasadnutie Zastupiteľstva TTSK. Témou…

20 rokov