České dráhy prezentujú súpravu ako najmodernejšiu vo svojom vozidlovom parku. Medzi Prahou, Bratislavou a Budapešťou nasadia aj staršie jednotky RailJet. Tie nahradia vo väčšom počte vozne ZSSK, z linky však úplne nezmiznú. Vlaky nedosiahnu ani maximálnu rýchlosť, spomaľovať ich bude modernizácia infraštruktúry.

„Koncept medzinárodnej železničnej osobnej dopravy musí byť postavený na troch pilieroch – primeraný cestovný čas, primeraná cena a vysoká kvalita a komfort. Táto súprava zložená z deviatich vozňov, ktorá ponúka miesto pre sedenie pre 555 cestujúcich, tieto kritéria plne spĺňa,“ povedal predseda predstavenstva ZSSK Rastislav Glasa.
Nahradia väčšinu EuroCity vlakov
Denne bude na linke premávať jedna súprava typu ComfortJet a štyri súpravy typu RailJet, mení sa aj kategória vlakov. Názov EuroCity však úplne nezmizne, keď pod touto značkou budú premávať spoje radené z vozňov Železničnej spoločnosti Slovensko.
Podľa námestníka generálneho riaditeľa Českých dráh Jiřího Ješetu ponúkajú obidva typy súprav najvyššie štandardy, súprava Railjet sa odlišuje najmä svojou dĺžkou a vekom, keď je o dva vozne kratšia a v prevádzke desať rokov.
„V termínoch sme podľa zmluvy prebrali už 15 netrakčných jednotiek, ktoré sú vedené v čele lokomotívou Vectron. Ďalších 5 je tesne pred dokončením,“ spresnil Ješeta. Vlaky sú vyrobené konzorciom spoločností Siemens Mobility a Škoda Group.
„ZSSK zároveň plánuje do budúcna nasadiť obdobné moderné súpravy aj na vnútroštátnu linku z Košíc do Bratislavy, aby sme rovnaký komfort priniesli aj cestujúcim v rámci Slovenska,“ avizoval Glasa.

Na Slovensku spomalí pre modernizáciu
Maximálna rýchlosť vlaku je 230 kilometrov za hodinu. Ani v jednej krajine ju však nedosiahne. „Na Slovensku pôjde vlak maximálnou rýchlosťou do 140 a v Česku do 160 kilometrov za hodinu, čo zodpovedá aktuálnym možnostiam železničnej siete v oboch krajinách,“ hovorí ZSSK.
Podľa končiaceho generálneho riaditeľa ŽSR Ivana Bednárika bude trvať ešte niekoľko rokov, kým si vlak užije vyššiu rýchlosť. Dôvodom sú modernizačné práce na Slovensku, ako aj v Maďarsku.

„To, čo 14. decembra otvárame, ako správca infraštruktúry na Slovensku, je najkratší úsek Kúty – Kúty štátna hranica, kde ideme na rýchlosti, ktoré sú bežné aj v Českej republike. A následne na modernizáciu, ktorú už realizujeme, len čakáme ešte na niektoré pasáže k stavebným povoleniam, primárne od niektorých obcí,“ podotkol Bednárik.
Končiaci šéf Železníc Slovenskej republiky narážal najmä na obštrukcie zo strany obce Plavecký Štvrtok. Práve začiatkom budúceho roka sa má modernizácia trate dotknúť aj úseku medzi Zohorom a Malackami.
„Pre nás, Čechov, Slovákov a Maďarov, je aj dnes prirodzené cestovať medzi našimi krajinami vlakom namiesto lietadla či auta. Železničná osobná doprava medzi našimi tromi krajinami je stále intenzívna – ročne cestuje takmer pol milióna cestujúcich na spoločných linkách ČD, ZSSK a MÁV,“ povedal námestník generálneho riaditeľa MÁV pre stratégiu László Reich.




