Umelec z Moravského Svätého Jána Jozef Chrena nám v krátkom rozhovore povedal ako sa dostal k špachtľovej technike a predstavil nám jeho galériu.

Ste známy špachtľovou technikou. Prečo ste si vybrali práve túto techniku?
K technike maľby so špachtľou som prišiel akosi postupne. Keď som potreboval namaľovať obraz na jeden krát, rýchlo, aby som zachytil meniace sa slnko v plenéri, uhol dopadu, štetcová maľba mi v tom nevyhovovala, bola pomalá a lazúrová, a preto som postupne siahal po nožíku a jednoduchej špachtličke, ktorú som si urobil sám. Neskôr, keď sa v špeciálnych obchodoch pre umelcov objavili švajčiarske špachtličky rôznych tvarov, kúpil som ich. Maľba špachtľou umožňuje vytvoriť hrubšiu vrstvu maľby a vytvára expresívnejší rukopis. I miešanie farieb je rýchlejšie špachtľou, no musí sa po každom farebnom tóne vyčistiť paleta. Má to i jednu nevýhodu a to finančnú, spotrebuje sa oveľa viac drahej farby.

Čo Vás viedlo k otvoreniu vlastnej galérie?
Moja galéria nie je v pravom slova zmysle galéria. Je to vlastne trocha prestavaný rodinný dom.Nemáme pravidelnú otváraciu dobu. Bol som si vedomý toho, že by mi to zviazalo ruky a nemohol by som chodiť maľovať do prírody, kde rád chodím. Manželka by tiež bola viazaná a v neposlednom rade tých ľudí nie je zase tak veľa, čo navštevujú galérie. Pozrite si Slovenskú národnú galériu v Bratislave, zíva prázdnotou. V mojej domácej galérii a ateliéri otvorím a venujem sa každému, kto o to požiada, a to v ktorúkoľvek hodinu. Cestu do mojej galérie našlo veľa ľudí, i keď treba povedať, že väčšinou cezpoľanov, ako sa hovorí. Naposledy ma objavili a navštívili návštevníci z Prahy.

Plánujete v galérii organizovať výtvarné stretnutia?
Nemám v pláne organizovať nejaké stretnutia v mojom ateliéri a galérii, i keď viacero takých spontánnych sa už uskutočnilo, keď ma navštívili priatelia výtvarníci z klubov Holíč, Skalica či Hohenau. Tiež som mal návštevu 25 študentov, výtvarníkov zo Slovenska, Moravy a Rakúska, ktorí mali plenér v Škole v prírode na Piesočnej. Celkom by ma i potešilo, keby prišli tiež žiaci ZŠ v rámci výtvarnej výchovy ku mne na návštevu. Rád sa im budem venovať.

V pripade záujmu o návštevu galérie je ideálne sa objednať  u Jozefa Chrenu na čísle 0907 473 322.

Čo máte najbližšie v pláne?
Koncom októbra a začiatkom novembra som bol osem dní v Mníchove na študijnom a maliarskom pobyte. Navštívil som všetky najväčšie galérie Mníchova, Olympijské centrum, Staré mesto, Anglický park. Priamo tam, ako som sa pohyboval, som maľoval i akvarely. Namaľoval som 18 akvarelov a musím povedať, že som bol absolútne spokojný, k čomu prispelo i super počasie a veľmi milí ľudia. Teraz sa pripravujem na samostatnú výstavu v Dubnici nad Váhom, ktorá sa uskutoční v dňoch 21.11. až 31.12. 2012 vo výstavnej sieni MsDK. Bude tam vystavených asi 60 obrazov. Ďalšiu výstavu spojenú s losovaním môjho obrazu v rámci internetovej súťaže bude 15.12. v My caffé – kultúrne centru v Moravskom Svätom Jáne, na ktorú pozývam širokú verejnosť.

Internetová súťaž – OBRAZ za LIKE a ZDIELANIE 🙂
Jozef Chrena vystavuje svoje obrazy pre verejnosť aj na Facebooku – www.facebook.com/jozef.chrena. LIKEujte Facebook stránku a verejne ju zdielajte na svojom profile. Jeden fanúšik za to bude odmenený obrazom Rieky Revúca.


.

Trnavské rádio Tak akorát 2024