Žiaci základných škôl v Senici a Hodoníne sa zapájajú do vytvárania dopravnej pocitovej mapy. Na nej označia miesta, kde sa pri pohybe po meste necítia bezpečne, chýba im chodník, cyklotrasa alebo priechod pre chodcov, prípadne ich obťažuje intenzívna doprava či hluk.

foto Mesto Senica

Aktivita je súčasťou cezhraničného projektu Podpora a propagácia cyklomobility Senica – Hodonín. Nadväzuje na výtvarnú súťaž „Ako chodím do školy“, z ktorej vznikla animovaná štatistika spôsobov dochádzky žiakov do škôl.

Pocitová mapa sa zameriava na trasy, ktoré deti využívajú pri cestách do základnej školy, základnej umeleckej školy, centra voľného času, na športoviská, krúžky alebo pri voľnočasových aktivitách.

Aktivita prebieha priamo na školách formou moderovanej diskusie v triedach. Žiaci pracujú s mapou mesta a farebnými samolepkami s piktogramami, pomocou ktorých odpovedajú na osem tematických otázok.

Na mape označujú miesta, kde sa necítia bezpečne pre automobilovú dopravu, kde podľa nich vznikajú rizikové situácie medzi autami, chodcami, bicyklami a kolobežkami, alebo kde vnímajú nadmerný hluk. Zaznamenávajú aj lokality bez chodníka, cyklotrasy či priechodu pre chodcov a ulice, kde by podľa nich mal byť obmedzený vjazd automobilov.

Výsledky majú pomôcť samosprávam v Senici a Hodoníne identifikovať problematické miesta z pohľadu detí. Získané údaje chcú mestá využiť pri príprave dopravných koncepcií, plánovaní stavebných úprav a budúcich dopravných opatrení.

Mestá pripravujú aj online verziu pocitovej mapy pre verejnosť. Obyvatelia budú môcť prostredníctvom nej pridať vlastné skúsenosti s dopravnou situáciou v meste a návrhy súvisiace s podporou pešej a cyklistickej dopravy.



Google News
Nájdete nás aj na Google NEWS
Kliknite na Sledovať a nepremeškáte žiadne novinky.