Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce z pôvodne ôsmich navrhovaných akceleračných zón pre veternú energiu ponechať iba jednu, ktorá sa nachádza na východnom Slovensku. Zo zoznamu by tak mali vypadnúť aj lokality Prietržka – Sobotište a Gbely – Štefanov v okresoch Senica a Skalica.

ilustračné foto Envato Elements / wirestock

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) vo štvrtok informoval, že jeho rezort sa v rámci strategického environmentálneho posudzovania (SEA) rozhodol vyradiť sedem z ôsmich navrhovaných akceleračných zón. Jediná zostávajúca zóna na východe Slovenska sa má rozdeliť na dve časti.

Podľa ministra by veterné parky mohli v akceleračných zónach vzniknúť iba so súhlasom dotknutých samospráv. Nepredpokladá však, že by k tomu došlo.

Zmena sa týka dokumentu Akceleračné zóny pre veternú energiu v SR, ktorého gestorom je Ministerstvo hospodárstva SR. Taraba uviedol, že ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) by mala dokument predložiť na rokovanie vlády tak, aby bol dodržaný harmonogram Plánu obnovy a odolnosti.

Podľa šéfa envirorezortu je schválenie dokumentu dôležité aj z pohľadu 35 súkromných projektov veterných parkov, ktoré už vstúpili do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Minister tvrdí, že po schválení dokumentu bude môcť rezort v týchto konaniach argumentovať tým, že dotknuté lokality nie sú vhodné na výstavbu veterných parkov.

Okrem lokalít Prietržka – Sobotište a Gbely – Štefanov boli medzi navrhovanými akceleračnými zónami aj územia Vrakúň – Dolný Štál, Okoč – Zemianska Olča, Palárikovo – Nové Zámky, Komjatice – Mojzesovo a Podhájska – Dvory nad Žitavou. Zachovaná má zostať iba pilotná zóna na východe Slovenska v okrese Michalovce.

Kritici hovoria o riziku pre eurofondy

Rozhodnutie ministerstva kritizovala Klimatická koalícia, podľa ktorej môže výrazné obmedzenie akceleračných zón ohroziť plnenie záväzkov Slovenska voči Európskej únii.

„Hrozí, že takýto postup nebude Európskou komisiou vyhodnotený ako splnenie príslušného míľnika, ale dokonca môže ísť o zvrátenie reformy a vznikne povinnosť vrátiť už vyplatené prostriedky. V hre sú pritom stovky miliónov eur,“ uviedla Dana Mareková z Klimatickej koalície.

Výhrady má aj Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI). Podľa nej je prekvapivé, že ministerstvo nesúhlasí s lokalitami, ktoré boli určené na základe metodiky pripravenej aj za účasti zástupcov rezortu.

„Je preto prekvapivé, že sa ministerstvo nestotožňuje s navrhovanými lokalitami pre akceleračné zóny, ktoré sú výsledkom ním schválenej metodiky identifikácie území vhodných pre zrýchlený rozvoj veternej energetiky,“ uviedol člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko.

Asociácia zároveň pripomenula, že aj po schválení akceleračných zón by každý konkrétny projekt veterného parku musel ešte absolvovať ďalšie posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Zdroj: TASR



Google News
Nájdete nás aj na Google NEWS
Kliknite na Sledovať a nepremeškáte žiadne novinky.