Kde žijú najmladší a najstarší obyvatelia Záhoria? Porovnali sme všetkých 77 samospráv
V 62 zo 77 miest a obcí Záhoria žije viac seniorov vo veku 65 rokov a viac než detí do 15 rokov. Najstarších obyvateľov majú Bílkove Humence v okrese Senica, najmladších Kostolište a Malé Leváre v okrese Malacky. Vyplýva to z analýzy demografických údajov Štatistického úradu SR za rok 2025.
Záhorí.sk porovnalo priemerný vek obyvateľov a index starnutia vo všetkých 77 samosprávach okresov Malacky, Senica a Skalica. Údaje zachytávajú stav k 31. decembru 2025.
Rozdiely medzi jednotlivými obcami sú výrazné. Kým v najstaršej obci dosahuje priemerný vek takmer 50 rokov, v najmladších je to len niečo vyše 38 rokov.
Najstarších obyvateľov majú Bílkove Humence
Na prvom mieste rebríčka sa nachádzajú Bílkove Humence v okrese Senica. Obec so 192 obyvateľmi má priemerný vek 49,7 roka, čo je o 7,1 roka viac než celoslovenský priemer.
Nasledujú Podbranč (45,9 roka), Smrdáky (45,7), Prietrž (45,6) a Cerová (45,3). Všetkých päť obcí s najvyšším priemerným vekom leží v okrese Senica.
Bílkove Humence majú zároveň najvyšší index starnutia na Záhorí, a to 381,3 %. Znamená to, že na každých 100 detí do 15 rokov pripadá približne 381 obyvateľov vo veku 65 rokov a viac.
Druhý najvyšší index dosahujú Smrdáky (223 %), nasledované Cerovou (188,2 %), Rybkami (185,1 %) a Prietržou (179,8 %).
Najmladšie obyvateľstvo žije v okrese Malacky
Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú Kostolište a Malé Leváre. V oboch obciach dosahuje priemerný vek 38,1 roka.
Nasledujú Láb (39,8 roka), Stupava (39,9) a Čáry (40,0). Štyri z piatich samospráv s najmladším obyvateľstvom sa tak nachádzajú v okrese Malacky.
Kostolište má zároveň najnižší index starnutia na Záhorí, iba 60,2 %. Na každých 100 detí do 15 rokov tam pripadá približne 60 seniorov. V Malých Levároch je tento pomer 66,1 seniora na 100 detí.
Rozdiel v priemernom veku medzi Bílkove Humence a dvojicou najmladších obcí dosahuje 11,6 roka.
V okrese Senica prevažujú seniori nad deťmi takmer vo všetkých obciach
Výrazné rozdiely ukazuje aj porovnanie jednotlivých okresov.
Najnižší priemerný vek má okres Malacky (41,6 roka). Nasleduje okres Skalica (43,5) a okres Senica (43,6). Celoslovenský priemer predstavuje 42,6 roka.
Index starnutia vyšší ako 100 %, teda početnú prevahu seniorov nad deťmi, má v okrese Senica až 29 z 31 samospráv. Výnimkou sú iba Čáry a Dojč.
V okrese Skalica je takýchto obcí 18 z 21. V okrese Malacky prevažujú seniori nad deťmi v 15 z 25 miest a obcí.
Na celom Záhorí má index starnutia vyšší ako 100 % spolu 62 samospráv. V zostávajúcich 15 je detí do 15 rokov viac než obyvateľov vo veku 65 rokov a viac.
Zo záhorských miest má najstarších obyvateľov Senica
Medzi siedmimi mestami Záhoria dosahuje najvyšší priemerný vek Senica (44,8 roka). Nasledujú Gbely (44,4), Holíč (44,2), Skalica (43,7), Šaštín-Stráže (43,2) a Malacky (42,8).
Najmladším mestom je Stupava, kde priemerný vek dosahuje 39,9 roka. Obyvatelia Stupavy sú tak v priemere o 4,9 roka mladší než obyvatelia Senice.
Odlišná je aj veková štruktúra. Kým v Senici pripadá na 100 detí približne 163 seniorov, v Stupave je to necelých 80.
Čo ukazuje index starnutia?
Index starnutia vyjadruje pomer počtu obyvateľov vo veku 65 rokov a viac k počtu detí do 15 rokov. Hodnota 100 % znamená, že obe vekové skupiny sú rovnako početné. Vyššia hodnota signalizuje prevahu seniorov, nižšia prevahu detí.
Ukazovateľ však neznamená, že väčšinu obyvateľov obce tvoria seniori. Porovnáva iba dve vekové skupiny a nezahŕňa obyvateľov vo veku 15 až 64 rokov.
Pri menších obciach môžu výsledné hodnoty výraznejšie ovplyvniť aj relatívne malé zmeny v počte detí či seniorov.
Veková štruktúra obyvateľstva patrí medzi údaje dôležité pri plánovaní kapacít škôl, sociálnych služieb, zdravotnej starostlivosti či ďalšieho rozvoja samospráv.
Analýza zachytáva stav obyvateľstva na konci roka 2025. Samotné údaje o priemernom veku a indexe starnutia neukazujú, ako rýchlo sa jednotlivé obce menili v predchádzajúcich rokoch.
Kompletný rebríček miest a obcí Záhoria podľa priemerného veku
Nasledujúca tabuľka obsahuje všetkých 77 miest a obcí okresov Malacky, Senica a Skalica, zoradených od najvyššieho priemerného veku obyvateľov po najnižší. Údaje zachytávajú stav k 31. decembru 2025.
| Obec | Okres | Priemerný vek | Index starnutia |
|---|---|---|---|
| Bílkove Humence | Senica | 49,7 | 381,3 % |
| Podbranč | Senica | 45,9 | 177,3 % |
| Smrdáky | Senica | 45,7 | 223,0 % |
| Prietrž | Senica | 45,6 | 179,8 % |
| Cerová | Senica | 45,3 | 188,2 % |
| Senica | Senica | 44,8 | 162,7 % |
| Chropov | Skalica | 44,8 | 149,0 % |
| Plavecké Podhradie | Malacky | 44,6 | 162,6 % |
| Koválovec | Skalica | 44,5 | 166,7 % |
| Koválov | Senica | 44,5 | 151,8 % |
| Šajdíkove Humence | Senica | 44,5 | 150,7 % |
| Rovensko | Senica | 44,4 | 173,7 % |
| Hradište pod Vrátnom | Senica | 44,4 | 164,4 % |
| Gbely | Skalica | 44,4 | 154,1 % |
| Sobotište | Senica | 44,4 | 150,9 % |
| Rybky | Senica | 44,3 | 185,1 % |
| Radimov | Skalica | 44,2 | 154,6 % |
| Unín | Skalica | 44,2 | 154,0 % |
| Holíč | Skalica | 44,2 | 151,6 % |
| Brodské | Skalica | 44,2 | 149,5 % |
| Borský Svätý Jur | Senica | 44,1 | 147,6 % |
| Plavecký Peter | Senica | 43,9 | 162,0 % |
| Rohov | Senica | 43,9 | 152,5 % |
| Mokrý Háj | Skalica | 43,9 | 140,8 % |
| Pernek | Malacky | 43,8 | 143,5 % |
| Suchohrad | Malacky | 43,8 | 136,6 % |
| Skalica | Skalica | 43,7 | 140,0 % |
| Smolinské | Senica | 43,6 | 158,1 % |
| Jablonica | Senica | 43,6 | 141,8 % |
| Trnovec | Skalica | 43,5 | 146,2 % |
| Častkov | Senica | 43,5 | 127,3 % |
| Moravský Svätý Ján | Senica | 43,4 | 127,2 % |
| Lozorno | Malacky | 43,3 | 135,5 % |
| Studienka | Malacky | 43,2 | 143,4 % |
| Šaštín-Stráže | Senica | 43,2 | 140,1 % |
| Prievaly | Senica | 43,1 | 126,6 % |
| Plavecký Mikuláš | Malacky | 43,1 | 125,4 % |
| Radošovce | Skalica | 43,0 | 132,5 % |
| Letničie | Skalica | 43,0 | 129,9 % |
| Kuchyňa | Malacky | 43,0 | 124,7 % |
| Vysoká pri Morave | Malacky | 43,0 | 122,3 % |
| Dubovce | Skalica | 42,9 | 129,5 % |
| Sološnica | Malacky | 42,8 | 131,4 % |
| Malacky | Malacky | 42,8 | 121,2 % |
| Kátov | Skalica | 42,8 | 113,7 % |
| Hlboké | Senica | 42,6 | 121,9 % |
| Gajary | Malacky | 42,5 | 121,8 % |
| Petrova Ves | Skalica | 42,4 | 120,9 % |
| Sekule | Senica | 42,4 | 118,7 % |
| Veľké Leváre | Malacky | 42,3 | 119,8 % |
| Kúty | Senica | 42,2 | 118,0 % |
| Osuské | Senica | 42,0 | 126,2 % |
| Štefanov | Senica | 41,8 | 119,6 % |
| Kuklov | Senica | 41,8 | 111,2 % |
| Kopčany | Skalica | 41,7 | 107,6 % |
| Jablonové | Malacky | 41,6 | 98,5 % |
| Plavecký Štvrtok | Malacky | 41,5 | 104,4 % |
| Závod | Malacky | 41,5 | 99,8 % |
| Borinka | Malacky | 41,5 | 97,7 % |
| Lakšárska Nová Ves | Senica | 41,4 | 110,1 % |
| Rohožník | Malacky | 41,3 | 110,1 % |
| Borský Mikuláš | Senica | 41,3 | 104,7 % |
| Vrádište | Skalica | 41,2 | 97,7 % |
| Zohor | Malacky | 41,1 | 98,5 % |
| Záhorská Ves | Malacky | 41,1 | 95,1 % |
| Lopašov | Skalica | 41,0 | 109,4 % |
| Prietržka | Skalica | 41,0 | 103,3 % |
| Jakubov | Malacky | 41,0 | 103,2 % |
| Marianka | Malacky | 41,0 | 83,9 % |
| Dojč | Senica | 40,8 | 95,5 % |
| Oreské | Skalica | 40,4 | 93,4 % |
| Popudinské Močidľany | Skalica | 40,4 | 85,1 % |
| Čáry | Senica | 40,0 | 81,6 % |
| Stupava | Malacky | 39,9 | 79,8 % |
| Láb | Malacky | 39,8 | 77,8 % |
| Malé Leváre | Malacky | 38,1 | 66,1 % |
| Kostolište | Malacky | 38,1 | 60,2 % |
Poznámka: Priemerný vek je uvedený v rokoch a zaokrúhlený na jedno desatinné miesto. Obce s rovnakou hodnotou majú z hľadiska zverejnených zaokrúhlených údajov zhodné poradie. Index starnutia vyjadruje počet seniorov vo veku 65 rokov a viac na 100 detí do 15 rokov.
Analýza zahŕňa 77 miest a obcí okresov Malacky, Senica a Skalica, bez vojenského obvodu Záhorie, ktorý nie je samosprávou.

