V sobotu (7.5.) otvorili významný župný projekt, cyklomost VysoMarch. Vznikol vďaka ukážkovej cezhraničnej spolupráci s Rakúskom. Uprostred mimoriadne krásnej prírody spája obce Vysoká pri Morave a Marchegg.

Dovedie vás na cyklotrasu železnej opony, k zámkom Schloss Hof či Marchegg a do čarovných zákutí povodia Moravy. Spolu s druhým župným Cyklomostom Slobody vytvára 22 km dlhý okruh lužnými lesmi, ideálny na rodinné výlety.

V sobotu 7. mája župan Juraj Droba odštartoval prvú symbolickú cyklojazdu a neskôr spoločne s rakúskymi partnermi prestrihol pásku na novom župnom cyklomoste. Počas celého dňa ste sa mohli zabaviť pri pestrom rodinnom a hudobnom programeĎakujeme vám všetkým, ktorí ste s nami cyklomost slávnostne otvorili a prajeme vám, aby vám priniesol veľa krásnych zážitkov.

„Kým v minulosti bolo na rakúsko-slovenskej hranici až 12 miest (mostov a brodov), kadiaľ sa dalo prejsť cez rieku Moravu, dobu železnej opony neprežil ani jeden cestný most. Zachoval sa iba železničný most medzi Devínskou Novou Vsou a mestom Marchegg a ten tiež fungoval iba v obmedzenom režime. Prekročenie hranice bolo vtedy vysoko nežiadúce. Cezhraničné vzťahy pod bodom mrazu. Vzťahy medzi

Slovenskom a Rakúskom sa začali nanovo budovať až po páde totalitného režimu. Stále však obe krajiny delila rieka Morava. Trvalo dlhé roky, kým sa to zmenilo. Prvý cestný most bol otvorený až v roku 2005 a to medzi Moravským Svätým Jánom a Hohenau. V roku 2012 pribudol Cyklomost Slobody, ktorý spája Devínsku Novú Ves s malebným rakúskym zámkom Schloss Hoff. Veľmi sa teším, že dnes slávnostne otvárame úplne nový cyklomost s oficiálnym názvom VysoMarch,“ uviedol pri oficiálnom otvorení župan Juraj Droba.

 


.

Labková patrola