Top hradom alebo zámkom Trnavského kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal hrad Branč. Ocenenie Zlatý špendlík – Po stopách slovenských hradov a zámkov si na hrade osobne prevzal Milan Kadlíček, starosta obce Podbranč, pod ktorého správu Hrad Branč patrí. Samotné ocenenie má podobu špendlíka a vychádza zo zobrazenia hľadaného miesta na Mapách Google. V týchto dňoch sme postupne predstavili jednotlivé hrady a zámky v každom kraji, ktoré získali toto ocenenie.

Milan Kadlíček – starosta obce Podbranč, foto Google

„Ocenenie Zlatý špendlík považujem ako odmenu  za snahu, ktorú vynakladáme na to, aby sme hrad Branč zachovali aj pre ďalšie  generácie,“ hovorí Milan Kadlíček, starosta obce Podbranč a dodáva: „Myslím si, že ľudia pozitívne hodnotia hrad Branč preto, lebo je dobre udržiavaný, to sa týka aj zabezpečenia hradieb. Návštevníkov púta už z diaľky. Je dobre prístupný pre všetkých turistov, pričom z hradu je krásny výhľad na okolité Kopanice, Javorinu, Bradlo či Malé Karpaty.“

Hrad Branč sa rozprestiera na kopci Myjavskej pahorkatiny. Prvé písomné zmienky o hrade sú zo začiatku 14. storočia. Jedným z prvých vlastníkov hradu bol Matúš Čák Trenčiansky. Za svoju históriu ich vystriedal niekoľko desiatok. Na prelome 14. a 15. storočia sa datuje gotická prestavba stredného hradu, ktorého súčasťou bola útočná veža, palác a kaplnka, a tiež vysoký obvodový hradbový múr. Od 17. storočia bol hrad opustený a chátral a počas tureckých nájazdov bol vypálený.

Záhorácke rádio 2024 01

„Gratulujeme hradu Branč za získanie ocenenia Zlatý špendlík. Cenu síce odovzdáva Google, je to však skôr ocenenie zo strany návštevníkov, ktorí hrad navštívili a zanechali na Mapách Google pozitívne hodnotenie,“ vysvetľuje Iva Fialová, hovorkyňa spoločnosti Google pre Českú republiku a Slovensko a dopĺňa: „Mapy Google môžu byť skvelým pomocníkom pri plánovaní výletov a sme radi, že ich ľudia využívajú. Popri užitočných recenziách od samotných návštevníkov tu používatelia nájdu aj kontakty či otváracie hodiny. Mapy ponúkajú aj ekologické trasy, ktoré vďaka nasadeniu umelej inteligencie umožňujú šetriť palivo alebo elektrinu a znížiť tak uhlíkovú stopu pri cestovaní autom za krásami Slovenska.“

Foto: Slovakia.travel

Osem ocenených hradov a zámkov na Slovensku

Ocenenie Zlatý špendlík sa na Slovensku udeľuje prvýkrát a to v kategórii hradov a zámkov. Ocenené kultúrne pamiatky boli vybrané na základe viacerých kritérií, medzi ktoré patrí počet hviezdičiek, celkový počet recenzií, ako aj správne vyplnený a aktualizovaný profil na Mapách a vo Vyhľadávači Google ku koncu mája 2023.

  • Fiľakovský hrad (Banskobystrický kraj)
  • Hrad Devín (Bratislavský kraj)
  • Spišský hrad (Košický kraj)
  • Nitriansky hrad (Nitriansky kraj)
  • Hrad Ľubovňa (Prešovský kraj)
  • Oravský hrad (Žilinský kraj)
  • Bojnický zámok (Trenčiansky kraj)
  • Hrad Branč (Trnavský kraj)

Viac informácií o ocenených hradoch a zámkoch zo všetkých krajov nájdete na stránke www.zlaty-spendlik.sk.


.

BM: Ustekana sobota